Zápis do ZUŠ Zábřeh

Události a komentáře

Klavíristům se dařilo v krajském kole na soutěži v Hranicích 22. - 26. 4. 2024

Klavíristům se dařilo v krajském kole na soutěži v Hranicích 22. - 26. 4. 2024

V letošním školním roce se již tradičně pořádala soutěž ZUŠ ve hře na klavír a letos poprvé i v klavírním duu. Naši klavíristé se v těžké konkurenci probojovali do krajského kola, které probíhalo 22. – 26. 4. 2024 v Hranicích. Celkem 8 klavíristů a klavírních dvojic přivezlo ze soutěže krásná umístění.

Kytarový koncert 16.4.2024

Kytarový koncert 16.4.2024

Dne 16. 4. 2024 se uskutečnil tradiční kytarový koncert, který je jakýmsi průřezem práce učitelů jednotlivých kytarových tříd. Diváci měli možnost zhlédnout výběr toho nejlepšího, co se podařilo v letošním školním roce na oddělení připravit.

Zábřežské klavírní duo si z Příboru přivezlo zlato

Zábřežské klavírní duo si z Příboru přivezlo zlato

12. dubna 2024 se v Příboru uskutečnil 7. ročník klavírní soutěže s mezinárodním přesahem s názvem PIANOFORTE PER TUTTI.

Seminář Improvizace s Martinou Komínkovou 8.4.2024

Seminář Improvizace s Martinou Komínkovou 8.4.2024

Improvizace ve výuce na základních uměleckých školách je jedním z těch prvků, které dokáží otevřít dveře k neomezené kreativitě a hudební svobodě.

Koncert pěveckého oddělení 3. 4. 2024

Koncert pěveckého oddělení 3. 4. 2024

Ve středu 3. dubna 2024 se koncertní sál rozezněl nejpřirozenějším nástrojem každého člověka, který je jako jediný schopen spojení hudby a slova, lidským hlasem.

Koncert kytarových souborů  26. března 2024

Koncert kytarových souborů 26. března 2024

V úterý 26. března 2024 se uskutečnil v Olomouci Koncert kytarových souborů Olomouckého kraje. Za Olomouc se ve slavnostním freskovém sále ZŠ Komenium představil kytarový soubor Ladíme ze ZUŠ Iši Krejčího (z pořádající ZUŠ) a Žerotín Guitar Ensemble.

Jarní koncert žáků 21. 3. 2024

Jarní koncert žáků 21. 3. 2024

21. března uspořádala ZUŠ Zábřeh Jarní koncert, na kterém vystoupilo šestnáct žáků od nejmenších po ty nejstarší. Různorodý program představil sólisty hry na klavír, kytaru a dechové nástroje, zpěvu a také žáky literárně-dramatického oboru.

Hornový koncert 19.3.2024

Hornový koncert 19.3.2024

Absolventský koncert je vždy zvláštní událostí – je to výsledek tvrdé práce, oddanosti a uměleckého růstu, kterého absolventi dosáhli během svého studia. A když se setkají všichni ti talentovaní mladí hráči na jednom pódiu, může to být opravdu skvělý zážitek. Takovým pro nás nezapomenutelným zážitkem byl nedávný Hornový absolventský koncert, který se konal 19. března v koncertním sále ZUŠ Zábřeh za účasti širokého spektra hudebních talentů. S humorem a osobním přístupem se role provázející zhostila Zdenička Pazderníková.

Koncert dechových nástrojů - Harmonie a přátelství v sále ZUŠ Zábřeh  - 29.2.2024

Koncert dechových nástrojů - Harmonie a přátelství v sále ZUŠ Zábřeh - 29.2.2024

Ve čtvrtek 29. února ožil koncertní sál Základní umělecké školy v Zábřehu nevšedním duchem hudby a přátelství. Tento večer byl zasvěcen zvuku dechových nástrojů, kdy se na pódiu střetla mladá talentovaná generace ze tří různých hudebních škol ZUŠ Zábřeh, ZUŠ Šumperk a ZUŠ A. Kašpara Loštice.

Výchovný koncert Dárek pro Tebe

Výchovný koncert Dárek pro Tebe

Vánoce jsou příjemné svátky klidu a míru, jsou časem oplývajícím krásnou a poklidnou atmosférou. Vánoce jsou plné tradic, k nimž patří zapalování adventních věnců, stavění betlémů, zapalování svící a neodmyslitelně k nim patří také dárky. Dárek je něco, co má obdarovaného potěšit, má mu udělat radost, vykouzlit úsměv na rtech.  Jeden takový dárek si pro žáky základních a středních škol v Zábřeze a okolí připravila základní umělecká škola v podobě výchovných koncertů s názvem Dárek pro Tebe, které proběhly 18. a 19. prosince v místním kulturním domě.

Vystoupení v olomoucké věznici

Vystoupení v olomoucké věznici

U příležitosti dne vězeňstva a ocenění tamních zaměstnanců se uskutečnilo 15.12. 2023 vystoupení Matyáše Geprta z houslové třídy Marie Ševčíkové v olomoucké věznici.

Žáci ZUŠ Zábřeh přispěli k sváteční atmosféře Adventu

Žáci ZUŠ Zábřeh přispěli k sváteční atmosféře Adventu

Krásné prostory kostela sv. Barbory naplnila druhou adventní neděli hudba v podání žáků ZUŠ Zábřeh. Sváteční chvíle tak měli příležitost prožít všichni, kteří přijali pozvání a přišli.

Na úvod zazněly varhany imitující slavnostní zvuk trumpet a echa. Strunné nástroje se představily jak v barokních sonátách s doprovodem klavíru, nebo v zajímavých seskupeních.

Pohádkový muzikál O dvanácti měsíčkách

Pohádkový muzikál O dvanácti měsíčkách

Dne 30. 11. 2023 navštívily ZUŠ Zábřeh děti z mateřských škol ze Zábřeha a okolí. Byla jim prezentována pohádka O dvanácti měsíčkách.

Podzimní koncert 22. 11. 2023

Podzimní koncert 22. 11. 2023

Tradičním Podzimním koncertem zahájili 22. listopadu žáci svoje první vystoupení v tomto školním roce. Za velmi krátkou dobu se mohli pochlubit nově nacvičenými skladbami sólovými, komorními i orchestrálními. Sólové skladby zazněly v podání klavíru, houslí, violoncella, kytary nebo lesního rohu.

Bejvávalo dobře

Bejvávalo dobře

V úterý 7.11. se žáci naší školy vypravili do šumperského domova důchodců, kde si pro místní klienty připravili koncert.

Lední medvídku, kam pluješ?

Lední medvídku, kam pluješ?

V měsíci říjnu a listopadu proběhly výchovné koncerty v zábřežských mateřských školách, které připravili pedagogové ZUŠ.

Improvizace pro každého  9. a 23. října 2023

Improvizace pro každého 9. a 23. října 2023

Improvizace pro každého aneb hrajeme si srdcem pro radost, abychom pro žáky otvírali nové cestičky hudby.

Mezinárodní interpretační kurzy 2023

Mezinárodní interpretační kurzy 2023

Ve dnech 9. – 15. července navštívili naše město významní umělci, muzikanti a hudební nadšenci z celé České republiky i z ciziny, aby se navzájem obohatili osobitým vnímáním hudby a sdíleli společnou lásku k umění. Účastnili se tak očekávané letní kulturní události, Mezinárodních interpretačních kurzů (MIK) v Zábřehu. Tradice pořádání MIK trvá více než deset let. Ve dnech 9. – 15. července navštívili naše město významní umělci, muzikanti a hudební nadšenci z celé České republiky i z ciziny, aby se navzájem obohatili osobitým vnímáním hudby a sdíleli společnou lásku k umění. Účastnili se tak očekávané letní kulturní události, Mezinárodních interpretačních kurzů (MIK) v Zábřehu. Tradice pořádání MIK trvá více než deset let.

Galakoncert ZUŠ Zábřeh 24. 5. 2023

Galakoncert ZUŠ Zábřeh 24. 5. 2023

Nelitoval, kdo se rozhodl přijít v podvečer 24. května do Kulturního domu v Zábřehu na Galakoncert, pravidelně pořádaný ZUŠ v závěru školního roku.

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ 22. a 23. 5. 2023

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ 22. a 23. 5. 2023

Ve dnech 22. a 23. května se uskutečnily v Kulturní domě v Zábřehu tradiční výchovné koncerty pro základní a střední školy s podtitulem Z čeho se dělá hudba.

Výchovné koncerty pro mateřské školy

Výchovné koncerty pro mateřské školy

Ve dnech 11. až 15. května uspořádala ZUŠ Zábřeh tradiční výchovné koncerty pro mateřské školy. Prezentace všech oborů umožnila dětem nahlédnout do výtvarného, hudebního, tanečního i literárně-dramatického umění. Při návštěvě se děti nejprve podívaly na koncert v sále ZUŠ, kde mladí hudebníci zahráli na různé hudební nástroje známé melodie z večerníčků. Děti si mohly zazpívat s účinkujícími písničky Mach a Šebestová či Žofka. Celý koncert provázela kreslená prezentace pro připomenutí vybraných pohádek.

4. Absolventský koncert 17. 5. 2023

4. Absolventský koncert 17. 5. 2023

Ve středu 17. května se uskutečnil poslední ze čtyř tradičních absolventských koncertů, kterými žáci naší školy završili svoje studium na prvním nebo druhém stupni a jež jsou zároveň absolventskou zkouškou.

MÚZIÁDA Ostrava 2023

MÚZIÁDA Ostrava 2023

12. a 13. 5. 2023 se naši žáci spolu se svými učiteli zúčastnili zahajovacího koncertu festivalu MÚZIÁDA v Ostravě.

Úspěšné inscenace LDO

Úspěšné inscenace LDO

LDO ZUŠ Zábřeh se účastnil hned několika divadelních přehlídek. Skupina pod vedením Michaely Schŏnové se zabývala scénickým čtením Černobylských dívek podle Anne Blankmanové a dosáhla krásných výsledků. Ve Čtenáři na jevišti dívky postoupily z 57 souborů mezi 5 nejlepších na přehlídku ve Švandově divadle v Praze.

3. Absolventský koncert 11. 5. 2023

3. Absolventský koncert 11. 5. 2023

Čtvrteční podvečer potěšili své posluchače další absolventi hudebního oboru ZUŠ. Zcela zaplněný sál měl možnost zaposlouchat se do výstupů klavírního, dechového, pěveckého, smyčcového a kytarového oddělení.

Koncert smyčcového oddělení 4. 5. 2023

Koncert smyčcového oddělení 4. 5. 2023

Jsme rádi, že se v letošním roce povedlo obnovit milou tradici koncertů smyčcového oddělení násilně přerušenou pandemií, jejíž jméno již bylo tolikráte omíláno, že snad ani není třeba ho zde uvádět. Koncert spojující elán nadějných muzikantů z řad našich žáků a zkušenosti našich absolventů a přátel školy opět přivedl do hlediště nejednoho nadšeného posluchače. Tentokráte byl celý večer tematicky laděn do světa stříbrného plátna. Do světa filmu.

 

2. Absolventský koncert 2. 5. 2023

2. Absolventský koncert 2. 5. 2023

Dalších šestnáct absolventů připravilo posluchačům podvečer plný zvukových barev s žánrově bohatým programem. Všem se opět podařilo se ctí složit závěrečnou zkoušku a završit tak své studium. Oddělení elektronických klávesových nástrojů předneslo jak klasiku, tak velmi známé melodie. Obecenstvo mělo možnost zaposlouchat se do melodie z filmu Kmotr nebo obdivovat rejstřík Panovy flétny v Písni osamělého pastýře od Jamese Lasta. Houslistka si vybraly skladbu současného skladatele Joachima Johowa a velmi náročnou skladbu Johanna Sebastiana Bacha s názvem Badinerie aneb Žert.

Úspěch v ústředním kole

Úspěch v ústředním kole

V sobotu 22. 4. proběhlo v Liberci Ústřední kolo soutěže v komorní hře s převahou dechových nástrojů, kde ve velké konkurenci souborů z celé ČR získalo pozounové kvarteto ZUŠ Zábřeh ve složení Pavlína Přibáňová, Lucie Divišová, Matyáš Růžička, Jan Pelikán pod vedením učitele Lukáše Václava 1. cenu.

Recitační soutěže LDO ZUŠ Zábřeh

Recitační soutěže LDO ZUŠ Zábřeh

V letošním roce jsme se zúčastnili školních, okresních i krajských kol recitačních soutěží a dosáhli pěkných výsledků.

Večer recitace, který se konal 15. 2. na naší škole, odstartoval a vybral recitátory LDO do dalších kol.

Do okresního kola Dětské scény (6 -15 let) postoupili Edita Mynářová, Vít Kupilík, Cyril Šmejdíř, Karolína Macháčková a Andrea Blažková. 

1. Absolventský koncert žáků 25. 4. 2023

1. Absolventský koncert žáků 25. 4. 2023

Prvních patnáct žáků složilo 25. dubna absolventskou zkoušku. Všem vystupujícím se podařilo interpretovat připravené skladby velmi dobře a potěšit tak své rodiče, prarodiče nebo kamarády. Posluchači v úvodu vyslechli elektronickou hudbu v podobě keyboardu a elektrické kytary s převážně moderními skladbami.

Smyčcové nástroje soutěžily 29. 3. 2023

Smyčcové nástroje soutěžily 29. 3. 2023

Ve středu 29. 3. 2023 se v ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci konalo krajské kolo soutěže žáků ZUŠ v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů.

Hudební výlet do Olomouce 28. 3. 2023

Hudební výlet do Olomouce 28. 3. 2023

V úterý 28. března jsme se vydali s hrstkou dětí Nauky o hudbě do Reduty v Olomouci na představení Moravské filharmonie Melodie a příběhy v písních.

Jarní koncert 21. 3. 2023

Jarní koncert 21. 3. 2023

První jarní den přivítala naše škola tradičním koncertem žáků, který přilákal mnoho příznivců hudby z řad rodičů, kamarádů nebo přátel školy. Pro posluchače bylo připraveno šestnáct výstupů, jež byly barevné svým zvukem i výběrem žánru.

Krajské kolo Národní soutěže v komorní hře s převahou dechových nástrojů 15. 3. 2023

Krajské kolo Národní soutěže v komorní hře s převahou dechových nástrojů 15. 3. 2023

Každoročně mohou žáci základních uměleckých škol získávat zkušenosti na soutěžích v sólové, komorní a orchestrální hře. V letošním roce byla vyhlášena soutěže v komorní hře s převahou dechových nástrojů. Soutěžící procházejí několika koly, z nichž okresní a krajské kolo pořádala naše škola.

Taneční podvečer  29. 1. 2023

Taneční podvečer 29. 1. 2023

V neděli 29. 1. 2023 v 17 hod. se ve velkém sále Zábřežské kulturní a.s. uskutečnilo tradiční vystoupení tanečního oboru ZUŠ Zábřeh. V choreografii Reného Kuzníka měli diváci možnost zhlédnout celkem 11 tanců. Představilo se celé oddělení od pětiletých dětí z přípravného ročníku po dospělé tanečnice, absolventky ZUŠ.

Louskáček navštívil zábřežské mateřské školky

Louskáček navštívil zábřežské mateřské školky

V prosinci a lednu navštívila pětice učitelek ZUŠ Zábřeh mateřské školky Strejcova, Severáček, Pohádka a Zahradní s představením Louskáček. Na úvod se dětem představily hudební nástroje, které pohádku doprovázely hudbou z baletu Louskáček od P. I. Čajkovského. Na klavír hrála Zdislava Stejskalová, houslový part přednesla Marie Ševčíková, klarinetový Kristýna Mikušková a příčnou flétnu představila Alexandra Rubešová. Celé představení připravila a poutavě odvyprávěla Jana Stejskalová.

Výchovný koncert ZUŠ aneb Jak se peče koncert?

Výchovný koncert ZUŠ aneb Jak se peče koncert?

Upéct dort, to chce dobrý recept, kvalitní ingredience, dobrého kuchaře, lásku k pečení a vhodnou příležitost. Jak se ale peče takový koncert? Jaké ingredience do něho patří? Jak se spolu doplňují a co vznikne, když se do toho pustí parta hudebních kuchařek? Tak na tyto otázky dostali odpovědi návštěvníci tradičních výchovných koncertů pro základní a střední školy, které proběhly ve dnech 12. a 13. prosince v Kulturním domě Zábřeh.

Podzimní koncert

Podzimní koncert

Podzim hraje krásnými barvami a stejným způsobem toto období představili žáci ZUŠ prostřednictvím svých nástrojů na koncertě 22. listopadu.

Tradice netradičně

Tradice netradičně

Tradiční a lidová kultura jsou nedílnou součástí národního bohatství každé země. Spojují generace, zušlechťují národ, stmelují ho a zároveň jsou specifikem jeho výjimečnosti a jedinečnosti. Nejen kvůli těmto aspektům je dobré si tradice připomínat a vracet se k nim.

Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh 2022

Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh 2022

Již podvanácté se o prázdninách základní umělecká škola a zámek Skalička rozezněly tóny houslí, violy, violoncella, klavíru a zpěvu. V neděli 10. července přijelo do Zábřeha téměř 150 účastníků, kteří se těšili na týden nových inspirací, nových znalostí a dovedností. Někteří se vraceli již poněkolikáté.

Smyčce a flétny u kavárny

Smyčce a flétny u kavárny

Ve čtvrtek 23. 6. se uskutečnilo u Levandulové kavárny v Zábřeze vystoupení smyčcového oddělení s účastí flétnistek a zpěvaček. 

Představení románu Žofie Hekelové

Představení románu Žofie Hekelové

V úterý 21. 6. byl v Katolickém domě v Zábřeze představen znovu vydaný román Aigen od Žofie Hekelové. 

Taneční podvečer

Taneční podvečer

Dne 12. 6. 2022 v 17 hodin se v kulturním domě uskutečnilo další vystoupení tanečního oboru ZUŠ. Pod vedením pana učitele Reného Kuzníka bylo připraveno celkem čtrnáct tanečních čísel.

Galakoncert ZUŠ Zábřeh

Galakoncert ZUŠ Zábřeh

Pestrou směs žánrů a stylů v provedení různých hudebních uskupení a sólistů nabídla veřejnosti ZUŠ na Galakoncertě 26. 5. ve velkém sále Kulturního domu Zábřeh.

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ

Ve dnech 23. a 24. května pozvala ZUŠ po dvouleté přestávce základní a střední školy ze Zábřeha a okolí na výchovné koncerty.

Ústřední kolo soutěže ve hře na dechové nástroje

Ústřední kolo soutěže ve hře na dechové nástroje

Dne 20. 5. 2022 se žákyně Pavlína Přibáňová z naší ZUŠ zúčastnila ústředního kola soutěže ve hře na dechové nástroje, které se konalo v Praze.

Koncert pěveckého oddělení

Koncert pěveckého oddělení

V úterý 17. 5. 2022 proběhl v prostorách koncertního sálu naší školy koncert pěveckého oddělení. V úvodu byla představena jeho činnost i úspěchy za celý školní rok.

Večer s dechovými nástroji

Večer s dechovými nástroji

Ve čtvrtek 12. května 2022 měli žáci našeho dechového oddělení možnost vystoupit na společném koncertě základních uměleckých škol okresu Šumperk v Klášterním kostele v Šumperku.

III. Absolventský koncert

III. Absolventský koncert

11. května se uskutečnil poslední z řady absolventských koncertů, na kterém předvedlo své dovednosti dvacet účinkujících. Posluchači mohli slyšet tóny klavíru, který zněl jazzově, lyricky i výbušně.

Výchovné koncerty pro mateřské školy

Výchovné koncerty pro mateřské školy

Po dlouhé odmlce se 10. 5. uskutečnil v ZUŠ Zábřeh tradiční Den otevřených dveří pro mateřské školy. Zúčastnily se ho děti ze Zábřeha, Hrabové, Postřelmůvku, Rovenska a Skaličky.

II. Absolventský koncert

II. Absolventský koncert

4. května se v koncertním sále vystřídalo dalších patnáct absolventů, aby završili svoje studium v Základní umělecké škole Zábřeh. Posluchači si mohli vyslechnout vystoupení nástrojů oddělení elektronických klávesových, smyčcových, klavírních, dechových, kytarových a sólový zpěv.

I. Absolventský koncert

I. Absolventský koncert

Prvních čtrnáct absolventů zahájilo 3. května sérii koncertů a recitálů, na kterých mohou získané dovednosti předvést před publikem. V prvním stupni obhajují žáci závěrečnou zkouškou své studium po sedmi letech, ve druhém stupni po čtyřech letech.

Mládí zpívá pro radost

Mládí zpívá pro radost

Žáci pěveckého oddělení zavítali v úterý 26. 4. 2022 do Domu s pečovatelskou službou na Nerudově ulici v Zábřehu. Je to již druhé setkání mladých zpěváků a seniorů v tomto školním roce. Zpěváci se snažili formou líbivých známých melodií a divadelních výstupů komunikovat s divákem, vtáhnout ho do děje, přinést mu radost a rozptýlení.

Talentovaní klavíristé vyrazili do Hranic

Talentovaní klavíristé vyrazili do Hranic

Talent je schopnost jedince vynikat v určité činnosti nad jinými. Okolí si takového talentu všimne a začne považovat jedince za zvláštního, jako by měl od přírody nějakou superschopnost.

Mládí a Bohuslav Martinů 26. 4. 2022  a Ústřední kolo v sólovém a komorním zpěvu 1. 5. 2022

Mládí a Bohuslav Martinů 26. 4. 2022 a Ústřední kolo v sólovém a komorním zpěvu 1. 5. 2022

Barbora Přichystalová získala v letošním školním roce významná ocenění v oboru sólový zpěv.

Na celostátní přehlídce Mládí a Bohuslav Martinů v Poličce obdržela zlaté pásmo a speciální ocenění poroty za interpretaci skladby The Sound Of Music.

Loutková pohádka Perníková chaloupka

Loutková pohádka Perníková chaloupka

13. a 26. dubna navštívili žáci pěveckého oddělení ZUŠ Zábřeh mateřské školky a Základní školu Boženy Němcové v Zábřehu s hudební pohádkou Perníková chaloupka. Pohádka byla zpívaná a žákyně jednotlivé postavy předvedly prostřednictvím vlastnoručně vyrobených maňásků a papírových kulis.

Malí diváci měli možnost seznámit se s operkou pro děti, tedy pohádkou, která je zpívaná. Dětem se pohádka líbila a účinkující byli za své představení odměněni úsměvy a potleskem.

Fandův Dýchánek 2022 – krajská přehlídka dětského a mladého divadla

Fandův Dýchánek 2022 – krajská přehlídka dětského a mladého divadla

Krajská přehlídka dětského a mladého amatérského divadla se konala 9. dubna 2022 v divadle Trám ve Svitavách. Přehlídku navštívily dvě nejmladší skupiny LDO.

Krajské kolo recitační soutěže Dětská scéna 2022

Krajské kolo recitační soutěže Dětská scéna 2022

Krajská přehlídka dětského a mladého amatérského divadla se konala 9. dubna 2022 v divadle Trám ve Svitavách. Přehlídku navštívily dvě nejmladší skupiny LDO. Děti se účastnily divadelní přehlídky poprvé.

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na dechové nástroje 6. 4. 2022

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na dechové nástroje 6. 4. 2022

Jestli jste zaznamenali ve středu 6. 4. v naší škole rušno, bylo to tím, že ZUŠ Zábřeh organizovala krajské kolo soutěže v sólové hře na dechové nástroje.

Kytarový koncert

Kytarový koncert

Dne 5. 4. 2022 se v koncertním sále ZUŠ uskutečnil po tříleté pauze koncert žáků kytarového oddělení. Koncert byl velmi pestrý, každý posluchač si mohl přijít na své. Publiku se představila sólová klasická kytara, kytarové duo, dvě komorní hry, Kytarový orchestr ZUŠ Zábřeh, elektrická i basová kytara.

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ v sólovém a komorním zpěvu

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ v sólovém a komorním zpěvu

Krajské kolo soutěže žáků ZUŠ v sólovém a komorním zpěvu proběhlo 24. 3. 2022 v prostorách ZUŠ Campanella v Olomouci.

Jarní koncert

Jarní koncert

Jarním koncertem přivítala i naše škola první dny tohoto krásného ročního období. Celkem devatenáct žáků se těšilo příležitosti vystoupit a ukázat divákům výsledky své práce. Koncertantní odmlka byla opravdu dlouhá a je vidět, že možnost vystoupit na pódiu je velmi důležitá.

Okresní kolo recitační soutěže Dětská scéna 2022

Okresní kolo recitační soutěže Dětská scéna 2022

22. března 2022 se v Šumperku ve vile Doris konalo okresní kolo recitační soutěže.

Děti soutěžily ve čtyřech kategoriích.

Benefiční festival na podporu Ukrajiny

Benefiční festival na podporu Ukrajiny

22. března se Junior big band ZUŠ Zábřeh zúčastnil benefičního hudebního festivalu na podporu Ukrajiny v kulturním domě Zábřeh.

Okresní kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na dechové nástroje

Okresní kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na dechové nástroje

Dechové oddělení ZUŠ Zábřeh zaznamenalo dne 16. 3. 2022 velký úspěch v okresní soutěži dechových nástrojů. Soutěžního klání se z naší školy účastnilo 13 žáků s fantastickými výsledky!

Školní kolo recitační soutěže LDO

Školní kolo recitační soutěže LDO

7. 3. 2022 se uskutečnilo v naší ZUŠ školní kolo recitační soutěže Dětská scéna 2022 a Wolkrův Prostějov 2022, kterého se zúčastnilo 18 žáků.

KONCERT KLAVÍRNÍHO ODDĚLENÍ

KONCERT KLAVÍRNÍHO ODDĚLENÍ

V pondělí 7. března 2022 se v ZUŠ Zábřeh uskutečnil koncert žáků klavírního oddělení. Koncertním sálem naší školy zněly v tento podvečer tóny populárních melodií klavírního repertoáru, zároveň ale nechyběly ani náročnější skladby významných světových skladatelů Z. Fibicha, D. Kabalevského, I. Berkoviče, F. Chopina a dalších.

Fyzické básnictví s Petrem Vášou

Fyzické básnictví s Petrem Vášou

Divadelnice se v pátek 4. 2. 2022 potkaly s uměleckým směrem – fyzickým básnictvím. Zažily divadelní workshop pod vedením Petra Váši v Ústí nad Orlicí, prostřednictvím spolku Malá scéna.

Petr Váša je mimořádnou osobností, která se už téměř dvacet let věnuje promýšlení a realizaci vlastního uměleckého výrazu, který nazývá fyzické básnictví. Během této doby si získal značný věhlas. Originálním způsobem kombinuje literární texty s divadelními prvky, čímž vzniká zcela původní umělecký tvar.

Vystoupení tanečního oboru ZUŠ Zábřeh

Vystoupení tanečního oboru ZUŠ Zábřeh

Dne 30. 1. 2022 v 17 hodin se po dvouleté covidové pauze uskutečnilo ve velkém sále Zábřežské kulturní s.r.o. další vystoupení tanečního oboru ZUŠ. Pod vedením pana učitele Reného Kuzníka bylo připraveno celkem třináct tanečních čísel.

Podzimní koncert

Podzimní koncert

16. listopadu se po více jak roční přestávce podařilo uskutečnit tradiční Podzimní koncert. Natěšení žáci si mohli opět zahrát na pódiu první skladby, které nacvičili v novém školním roce. Klavírní výstupy vystřídal klarinet, housle nebo zpěv.

VIDEO KONCERT aneb jeden z výsledků distanční formy vzdělávání na ZUŠ Zábřeh

VIDEO KONCERT aneb jeden z výsledků distanční formy vzdělávání na ZUŠ Zábřeh

On-line výuka je forma vzdělávání, kterou jsme doposud neznali. Ukázalo se však, že v rámci nouzového stavu, je tento způsob vyučování nejefektivnější. Většina žáků opravdu, i přes tuto „karanténovou“ situaci, pilně cvičí a umělecky roste. Z tohoto důvodu jsme se rozhodly uspořádat virtuální koncert, který by měl nejen potěšit, ale také zdokumentovat snažení a poctivou práci našich studentů.

Výchovné koncerty 12. a 13. 12. 2019 – ZUŠka má talent!

Výchovné koncerty 12. a 13. 12. 2019 – ZUŠka má talent!

Ve dnech 12. a 13. prosince se kreativní tým pedagogů ZUŠ proměnil v profesionální televizní štáb. Nejspíš by se nemělo psát profesionální, protože se pod pojmem profesionál ukrývá člověk, který je v oboru, který vykonává, kvalifikován odborným vzděláním nebo dlouholetou praxí. Přesto si dovolíme tato pravidla porušit. Je škoda, že tento tým, který přípravě projektu věnoval tolik času, nejde ve výsledku vůbec vidět, ačkoliv právě to je znak toho, že svou práci dělá dobře.

Klavírní duo ZUŠ Zábřeh bylo vysláno do Rezidence norského velvyslance v Praze

Klavírní duo ZUŠ Zábřeh bylo vysláno do Rezidence norského velvyslance v Praze

V úterý 10. prosince 2019 se v Praze na Norské ambasádě uskutečnil koncert, který byl prostřednictvím Českého rozhlasu věnován norskému velvyslanci a všem přátelům norské kultury. Mezi mladými hudebníky, kteří přijeli svým uměním potěšit norské příznivce, byly také dvě nadějné klavíristky z naší školy Lucie Mrákavová a Anna Hrochová. Krásným sálem neoklasicistní budovy ve stylu první republiky se nesla hudba pocházející z pera českého skladatele filmové, televizní a muzikálové hudby Karla Svobody.

Klavíristka z naší ZUŠ slavila s Milanem Dvořákem

Klavíristka z naší ZUŠ slavila s Milanem Dvořákem

       V pátek 6. prosince 2019 své půlkulaté životní jubileum, krásných 85 let, oslavil s Českým rozhlasem hudební skladatel a klavírista, autor filmové hudby (Zítra to roztočíme, drahoušku) a profesor kompozice na Pražské konzervatoři Milan Dvořák.

      Kromě produktového specialisty Českého rozhlasu Jiřího Dohnala a evangelického faráře Miloše Rejchrta, kteří se svou přítomností na koncertě připojili ke gratulantům, se k blahopřání psanou formou připojila také česká herečka a manželka prvního českého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová-Veškrnová nebo česká herečka, zpěvačka, spisovatelka, muzikantka a moderátorka Jitka Molavcová.

Vánoční koncert Dechového orchestru mladých a Junior big bandu

Vánoční koncert Dechového orchestru mladých a Junior big bandu

Ve středu 4. prosince 2019 se vpodvečer uskutečnil vánoční koncert Dechového orchestru mladých a Junior big bandu ZUŠ Zábřeh. Tentokrát obohatily program menší soubory školy. Na úvod zahrál Flétnový soubor pod vedením p. uč. V. Kolářové zajímavou skladbu vokální skupiny Pentatonix White Winter Hymnal. Dále se představil Dechový kvintet, který vznikl v září pod vedením p. uč. K. Mynářové. Zazněly skladby Waltz of the Flowers P. I. Čajkovského, Pirates of the Aegean D. Bruce a koleda Carol of the Bells.

Začala doba adventní – čas našich svátečních koncertů!

Začala doba adventní – čas našich svátečních koncertů!

V pondělí 2. prosince čekal v sále ZUŠ krásně nazdobený vánoční stromeček, v zákulisí byli připraveni žáci se svými nástroji, učitelé udělovali poslední pokyny…

V 10 hodin dopoledne začal první vánoční koncert, který byl určen pro handicapované spoluobčany z denního stacionáře Domovinka.

Výchovné koncerty pro mateřské školky 26. listopadu 2019

Výchovné koncerty pro mateřské školky 26. listopadu 2019

Opět se přiblížil konec roku a s ním i tradiční výchovné koncerty pro mateřské školky. V sále ZUŠ jsme připravili program s veverkou Čiperkou pro skoro 200 dětí ze Zábřeha i okolí. Dopoledne 26. listopadu tak naplnily celkem dvě vystoupení. Veverka nás přivítala písničkou „Dobrý den“, kterou jsme se také naučili, a potom nás postupně seznamovala se svými kamarády.

Závěrečné setkání příznivců a partnerů Galerie Tunklův dvorec 21. listopadu 2019

Závěrečné setkání příznivců a partnerů Galerie Tunklův dvorec 21. listopadu 2019

Partneři a příznivci vernisáží a výstav konaných v Galerii Tunklův dvorec se potkali 21. listopadu na posledním setkání s uměním, protože se výstavní síň z technických důvodů zavírá a svou činnost tak prozatím končí.

Podzimní koncert 20. listopadu 2019

Podzimní koncert 20. listopadu 2019

20. listopadu čekal na posluchače v koncertním sále ZUŠ podvečer naplněný hudbou i slovem plným podzimu. Jana Kuzníková, která Podzimním koncertem provázela, zmínila mnoho zajímavostí, jež se k tomuto období vážou.

Koncert žáků dechových oddělení ZUŠ okresu Šumperk  12. 11. 2019

Koncert žáků dechových oddělení ZUŠ okresu Šumperk 12. 11. 2019

      Zábřežská ZUŠ přivítala 12. 11. 2019 na velkém okresním koncertu kromě svých studentů také žáky ze ZUŠ Šumperk a ZUŠ Loštice. Během celého večera vystoupilo 35 muzikantů, kteří si pro svůj umělecký směr zvolili právě dechové oddělení.

Seminář metodiky hry na lesní roh 12. 11. 2019

Seminář metodiky hry na lesní roh 12. 11. 2019

       Na základě dlouhodobé spolupráce dechového oddělení s pedagožkou a hráčkou na lesní roh paní Jitkou Svobodovou jsme 12. listopadu 2019 uspořádali v prostorách naší školy seminář „Metodika hry na lesní roh“.

Flétnový den v Zábřehu 5. 11. 2019

Flétnový den v Zábřehu 5. 11. 2019

     V úterý 5. 11. 2019 proběhlo na ZUŠ Zábřeh setkání flétnistů, a to nejen pedagogů příčné flétny, ale zejména žáků vzdělávajících se ve hře na tento nástroj. Flétnisté k nám do Zábřeha přijeli ze ZUŠ Šumperk, ZUŠ Přerov, ZUŠ Uničov a ZUŠ Žerotín Olomouc. V průběhu celého odpoledne byl pro ně nachystán program, v němž lektorky kombinovaly jak výchovně-vzdělávací cíle, tak převážně cíle zážitkové. Účastníci si mohli vyzkoušet kromě hry na všechny dostupné druhy příčných fléten také moderní techniky hry na flétnu.

Výlet do Prahy se opět podařil 1. 11. 2019

Výlet do Prahy se opět podařil 1. 11. 2019

       1. listopadu jsme se se skupinkou dvaceti dětí vydali na tradiční program České filharmonie v pražském Rudolfinu. Koncert měl tentokrát název Vzhůru do budoucnosti a pomohl žákům objevit, jak jde dohromady hudba a moderní technologie a co sebemodernější technologie nikdy nenahradí - skvělou živou hudbu. Moderátorka a autorka scénáře Klára Boudalová se společně s malými posluchači pokusila zjistit, jak by mohla vypadat hudba v budoucnosti. Účinkoval violoncellový kvartet Prague Cello Quartet. Děti měly možnost slyšet díky profesionálním hudebníkům hudbu klasickou i moderní a pro malé violoncellisty se tito čtyři pánové stali jistě velkou motivací a příkladem.

Výstava UMĚNÍ PRAVDIVOSTI, SOUCITU A SNÁŠENLIVOSTI

Výstava UMĚNÍ PRAVDIVOSTI, SOUCITU A SNÁŠENLIVOSTI

Přijměte prosím srdečné pozvání na výstavu plakátů obrazů mezinárodní výstavy Umění pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, která právě probíhá v Galerii ZUŠ v Zábřehu a bude zde k zhlédnutí do konce roku 2019.

Vernisáž GTD 3.10. 2019

Vernisáž GTD 3.10. 2019

3. října ožila galerie Tunklův dvorec olejomalbami výtvarnice Marie Veselské.

Vernisáž zahájili kulturním programem opět žáci Základní umělecké školy Zábřeh hrou na housle a klavír. Námětem říjnové výstavy je především příroda, která je nejoblíběnější autorčinou inspirací.

Vernisáž GTD 5. září 2019

Vernisáž GTD 5. září 2019

5. září byla Galerie Tunklův dvorec poctěna přízní výtvarnice, multimediální umělkyně, publicistky, režisérky a choreografky, univerzitní pedagožky Multimedia Art FIT ČVUT v Praze a prezidentky Unie českých počítačových a multimediálních umělců v jedné osobě.

Vernisáž GTD 4. července 2019

Vernisáž GTD 4. července 2019

Do hlubin je název letní výstavy galerie Tunklův dvorec. Je v režii výtvarnice Karolíny Kapounové, která představila své práce na vernisáži 4. července. Malířka zkoušela mnohé techniky, ale zakotvila u malby akrylem, který si oblíbila nejvíce, a její dílo je ryze abstraktní.

Koncert učitelů 18. června 2019

Koncert učitelů 18. června 2019

Dne 18. června 2019 v 18 hodin se v koncertním sále ZUŠ Zábřeh konal tradiční koncert učitelů naší ZUŠ. V horkém červnovém podvečeru se představili pedagogové školy v dramaturgicky zdařile sestaveném vystoupení. Zazněla hudba barokní, vrcholně-romantická i výrazově originální tvorba 20. století.

Společný projekt základních uměleckých škol a České filharmonie 16. června 2019

Společný projekt základních uměleckých škol a České filharmonie 16. června 2019

Se závěrem školního roku bilancujeme projekt s Českou filharmonií, s kterou nám bylo ctí spolupracovat od ledna 2019. Celý projekt vyvrcholil v neděli 16. 6. koncertem společného orchestru žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie.

I Nauka o hudbě může mít svou besídku 13. 6. 2019

I Nauka o hudbě může mít svou besídku 13. 6. 2019

První besídka žáků Nauky o hudbě se uskutečnila 13. června v koncertním sále ZUŠ. Celkem šedesát jedna žáků od přípravného až po pátý ročník ze tříd Petry Krňávkové se vystřídalo na pódiu se svým různorodým programem. Diváci zcela zaplněného sálu měli množnost zhlédnout tradiční i netradiční činnosti, které jsou součástí výuky v naší ZUŠ.

Vernisáž GTD 6. června 2019

Vernisáž GTD 6. června 2019

Výstavu maleb akrylovými barvami s názvem Setkání barev přivezla do zábřežské galerie výtvarnice Anna Vršecká. Ve své výtvarné tvorbě ráda experimentuje s různými barvami, médii i materiály a kombinuje jejich použití. Preferuje akrylové a akvarelové barvy. Z grafických technik si oblíbila linoryt a monotyp. V rámci volby motivů preferuje nejen krajiny a přírodní motivy, ať už se jedná o faunu nebo flóru, ale i figurální motivy.

Koncert smyčcového oddělení 6. června 2019

Koncert smyčcového oddělení 6. června 2019

První červnový týden se rytmus dění v ZUŠ rok co rok nese ve zvláštní atmosféře postupových zkoušek. Na chodbách postávají hloučky nervózních žáků a jejich rodičů, kantoři v jednotlivých komisích hodnotí svou celoroční práci a ani letos tomu nebylo jinak. Z tohoto rozpoložení se bylo možné nechat vytrhnout díky koncertu smyčcového oddělení. Ten ve čtvrtek 6. 6. v 18.00 přivítal již potřetí smyčcové soubory působící v ZUŠ i Zábřežský komorní orchestr pod vedením Milana Plodka.

ZUŠ Open v Zábřeze 31. května 2019

ZUŠ Open v Zábřeze 31. května 2019

V pátek 31. května 2019 se uskutečnil již třetí ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru – ZUŠ Open. Zábřežští obyvatelé se tak stali svědky vzájemného propojení světa umění s každodenní realitou. Kulturním programem si lidé mohli zpříjemnit tento den na vlakovém či autobusovém nádraží, na náměstí Osvobození, v prostorách před základní uměleckou školou, před městským úřadem, u domu s pečovatelskou službou nebo před Levandulovou kavárnou a na terase kavárny Lucerna.

Slavnostní Galakoncert ZUŠ Zábřeh 29. května 2019

Slavnostní Galakoncert ZUŠ Zábřeh 29. května 2019

V rámci ukončení a zhodnocení celého školního roku uspořádala ZUŠ Zábřeh slavnostní Galakoncert. Konal se ve středu 29. 5. 2019 a vystoupili zde vybraní žáci ze všech oddělení, která škola nabízí. Kromě jiných jimi byli také výherci celostátních či regionálních soutěží. Ti obdrželi z rukou ředitele a zástupkyně ředitele školy v druhé polovině koncertu za své zásluhy ocenění.

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ  28. května 2019

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ 28. května 2019

Ve dnech 28. a 29. 5. 2019 měli žáci zábřežských a okolních škol možnost zhlédnout výchovný koncert, který se jmenoval úplně obyčejně, Pošli to dál. Inspiračním zdrojem pro tento koncert nebyl jen americký film se stejnojmenným názvem, ale také dnešní uspěchaná doba, která nutně potřebuje pozastavení se a uvědomování si pravých životních hodnot. Film, ze kterého byly použity videoukázky, určitě dokonalý není, ovšem jeho myšlenka a herecké výkony ano.

Soutěž ve znalostech z hudební teorie 23. května 2019

Soutěž ve znalostech z hudební teorie 23. května 2019

23. května se stala učebna Nauky o hudbě nejen prostorem pro výuku, ale žáci měli možnost ověřit si své znalosti z hudební teorie formou soutěže, která se stává na naší škole tradicí. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Do první kategorie jsme zařadili žáky 1. a 2. ročníku, do druhé kategorie žáky 3. ročníku a do kategorie třetí žáky 4. a 5. ročníku. Žáci nesoutěžili sami za sebe, ale v týmech, kde se poznalo, jak umí spolupracovat a podporovat se navzájem.

Čtyřruční dvojice zabodovaly na soutěži v Olomouci 21. května 2019

Čtyřruční dvojice zabodovaly na soutěži v Olomouci 21. května 2019

Dvě klavírní dua úspěšně reprezentovala ZUŠ Zábřeh na Regionální soutěžní přehlídce čtyřruční hry a hry na 2 klavíry, která se uskutečnila 21. 5. 2019 v Olomouci. Stříbrné pásmo ve IV. kategorii získaly žákyně Kristýna Ozorovská a Barbara Ziková. Lucie Mrákavová a Anna Hrochová si v V. kategorii ze soutěže odvezly zlaté pásmo a zvláštní cenu za mimořádnou interpretaci skladby G. Miskiewicze: K2. Oběma čtyřručním dvojicím patří velká gratulace a poděkování za výbornou reprezentaci školy.

Výchovné koncerty pro MŠ 20. května 2019

Výchovné koncerty pro MŠ 20. května 2019

V pondělí 20. a v úterý 21. května dopoledne naši ZUŠ zaplnily veselé dětské hlásky předškolních dětí. Sjely se k nám totiž výpravy z mateřských škol ze Zábřeha i okolních obcí. Všichni se těšili na program, který jim nachystali naši žáci pod vedením svých pedagogů.

Jako první se představil hudební obor, jehož vystoupení připravila paní učitelka Eva Grúzová se svým komorním sborem. V sále ZUŠ se před zraky malých diváků odehrála pohádka O princezně Jitušce, kde se zpívalo, hrálo i tančilo.

Klavírní trio se probojovalo do ústředního kola soutěže

Klavírní trio se probojovalo do ústředního kola soutěže

17. - 19. května proběhlo v Jindřichově Hradci ústřední kolo soutěže žáků uměleckých škol v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů. Naši školu reprezentovaly Alžběta Kolčavová na housle, Eliška Smýkalová na violoncello a Tereza Nováková na klavír. Za své úsilí vybojovaly třetí cenu. Gratulujeme!

3. Absolventský koncert žáků – 14. května 2019

3. Absolventský koncert žáků – 14. května 2019

14. května se uskutečnil poslední ze tří absolventských koncertů, které jsou zároveň závěrečnou zkouškou po sedmi letech studia prvního stupně nebo po čtyřech letech stupně druhého. Všech osmnáct žáků se této zkoušky zhostilo opět úspěšně, a nabídlo tak posluchačům skladatelsky i žánrově bohatý program.

2. Absolventský koncert žáků – 2. května 2019

2. Absolventský koncert žáků – 2. května 2019

Dalších šestnáct absolventů završilo úspěšně 2. května svoje studium na naší škole závěrečným vystoupením, které mluveným slovem provázel Dominik Kolčava. Úvod koncertu patřil náročné skladbě Johanna Sebastiana Bacha, kterou přednesl absolvent hry na varhany. 

Vernisáž GTD 2. května 2019

Vernisáž GTD 2. května 2019

2. května se uskutečnila vernisáž výstavy abstraktních maleb výtvarnice Romany Schmittové s názvem Metamorfózy. Malířka vystudovala grafickou školu v Praze a od roku 2003 se věnuje malbě. Maluje pod pseudonymem ROSCH a její tvorbu lze zařadit do směru abstraktní exprese. Maluje na plátna převážně větších rozměrů, často doplňuje malbu o efekty špachtlí, vrypy, kombinované techniky, akvarelové podmalby, grafické prvky a struktury. Inspiraci pro svoji tvorbu nachází nejen v běžném životě, v přírodě a jejích proměnách, architektuře, ale i v nekonečném vesmíru, duchovním a nadpřirozeném světě. 

Pozounové kvarteto ZUŠ Zábřeh

Pozounové kvarteto ZUŠ Zábřeh

Pozounové kvarteto ZUŠ Zábřeh se dne 27.4.2019 zúčatnilo ústředního kola soutěže ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů konané v ZUŠ Liberec. Ve velké konkurenci 30 souborů z celé ČR získal ve své kategorii pěkné stříbrné pásmo. Naši školu v Liberci reprezentovali Pavlína Přibáňová, Stella Vinklerová, Lucie Divišová a Jiří Weinlich.

I. koncert absolventů - 17. dubna 2019

I. koncert absolventů - 17. dubna 2019

Prvních sedmnáct absolventů hudebního oboru složilo 17. dubna úspěšně závěrečnou zkoušku na koncertě pro veřejnost. Čtrnáct žáků absolvovalo sedmý ročník prvního stupně, tři čtvrtý ročník stupně druhého.

Koncert dechového oddělení 16. dubna 2019

Koncert dechového oddělení 16. dubna 2019

V úterý 16. dubna se jako každý rok na jaře uskutečnil v sále ZUŠ Koncert dechového oddělení. Představila se celá škála dechových nástrojů, které toto oddělení může nabídnout. Slyšet jsme mohli děti nejmenší, hrající na zobcové flétny, ale i žáky starší, kteří nám zahráli na příčné flétny, klarinety, hoboj, lesní rohy, trubky, pozouny a tubu.

Krajské kolo soutěže v Komorní hře s převahou smyčcových nástrojů

Krajské kolo soutěže v Komorní hře s převahou smyčcových nástrojů

9. dubna 2019 proběhlo v Olomouci krajské kolo soutěže ZUŠ v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů. Z naší ZUŠ se účastnily tři soubory. Jeden z nich, Klavírní trio ETA, ve složení Alžběta Kolčavová, Eliška Smýkalová a Tereza Nováková, získal první cenu a postoupil do ústředního kola, které se bude konat v Jindřichově Hradci. Gratujujeme a přejeme vše dobré do dalšího hraní.

Mezinárodní soutěž Pro Bohemia 2019

Mezinárodní soutěž Pro Bohemia 2019

Ve dnech 4. - 7. 4. 2019 se v prostorách Janáčkovy konzervatoře uskutečnil další ročník mezinárodní soutěže pro Bohemia. Soutěž probíhala ve hře na klavír, dechové dřevěné nástroje, smyčcové nástroje a zpěvu. Naši ZUŠ reprezentovala ve hře na klavír žákyně 3. ročníku Nela Potěšilová.

Vernisáž GTD 4. dubna 2019

Vernisáž GTD 4. dubna 2019

4. dubna se stala Galerie Tunklův dvorec prostorem nejen uměleckým, ale také spirituálním. Výstavu s názvem Žena v mandale přivezla do Zábřeha výtvarnice Kateřina Kasea Petříková, která se v současné době ubírá „Cestou mandaly“. Nachází v ní obrovský potenciál pro sebeobjevování, léčení, rozvíjení tvůrčích schopností, vnitřní zklidnění, harmonizaci a radost. V hlavní síni jsou k vidění jemné a nápadité mandaly – kruhové obrazce, které se utváří ze svého středu.

Jarní koncert žáků ZUŠ 21. března 2019

Jarní koncert žáků ZUŠ 21. března 2019

Koncertem žáků přivítala i naše škola netrpělivě očekávaný první jarní den. Žáci hudebního oddělení si se svými pedagogy připravili celkem šestnáct výstupů, které střídaly žánry i zvukovou barvu znějící hudby. Na pódiu účinkovali žáci klavírního, smyčcového, pěveckého, kytarového, dechového oddělení a flétnový soubor podpořil i žák oddělení bicích nástrojů.

Krajské kolo soutěže ZUŠ - 7. 3. 2019

Krajské kolo soutěže ZUŠ - 7. 3. 2019

Žáci základních uměleckých škol získávají každoročně zkušenosti na soutěžích vyhlášených MŠMT. V letošním roce se žáci dechového oddělení zapojili do soutěže v komorní hře. Soutěžící procházejí několika koly, z nichž okresní a krajské kolo pořádala naše škola.

Vernisáž GTD 7. 3. 2019

Vernisáž GTD 7. 3. 2019

Výstavu obrazů výtvarníka Radka Šmacha s názvem Impermanence zahájila vernisáž, která se uskutečnila 7. března. Zpěvem ji uvedli žáci Základní umělecké školy Zábřeh ze třídy Lenky Hadové.

Radek Šmach je mladý umělec, který maluje pod odborným vedením od roku 2011. Absolvoval inspirativní kurzy u britského malíře Johna Lloyda. Věnuje se převážně abstrakci a jeho obrazy jsou zejména o jasném stavu mysli a současném okamžiku.

Koncert kytarového oddělení 6. 3. 2019

Koncert kytarového oddělení 6. 3. 2019

Ve středu 6. března proběhl v koncertním sále Základní umělecké školy Zábřeh koncert žáků kytarového oddělení. Diváci, kteří hlediště zaplnili téměř do posledního místa, měli možnost zhlédnout reprezentativní výkony nejen sólových interpretů, ale i komorních her, či dokonce celých kytarových orchestrů. Koncert zahájilo Staropolským tancem chlapecké kytarové trio ze třídy paní učitelky Jany Kuzníkové, která současně celým večerem návštěvníky provázela.

Vystoupení tanečního oboru 3. 3. 2019

Vystoupení tanečního oboru 3. 3. 2019

Dne 3. března 2019 proběhlo v kulturním domě v Zábřehu vystoupení tanečního oboru ZUŠ Zábřeh. Do posledního místa zaplněný sál včetně po stranách stojících diváků měl možnost zhlédnout opravdový kulturní zážitek. Vystoupení začalo úryvkem z pohádkového příběhu Walta Disneye s názvem Odvážná Vaiana, kterou ztvárnila Anežka Vítová.

Koncert Dechového orchestru ZUŠ ve Svébohově 10. 2. 2019

Koncert Dechového orchestru ZUŠ ve Svébohově 10. 2. 2019

V neděli 10. února 2019 zažili návštěvníci kulturního domu ve Svébohově mimořádnou událost. V sále, zaplněném do posledního místa, se na svém prvním letošním vystoupení představil Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh, který tím završil půlroční přípravy projektu Hudba stříbrného plátna. Ústředním tématem projektu byly filmové melodie v provedení dechového orchestru doplněné filmovou projekcí, které zhlédlo přes 2500 žáků ze Zábřehu a okolí v prosinci loňského roku v zábřežském kulturním domě.

Vernisáž GTD 7. 2. 2019

Vernisáž GTD 7. 2. 2019

Na vernisáži 7. února praskala Galerie Tunklův dvorec ve švech. Příznivci zábřežského malíře Karla Soboty se přišli podívat na jeho celoživotní dílo, a tak bylo velké množství návštěvníků důkazem jeho oblíbenosti mezi občany města Zábřeha. Výstavu, která potrvá do 1. března, nazval Derniérou, neboť se tímto chtěl rozloučit se svou malířskou činností. Malíř zavzpomínal na své začátky a cestu k profesionálnímu umělci. K vidění jsou nádherné malby olejem a kresby. Námětem bývaly pro výtvarníka krajiny, portréty a realistická ztvárnění budov a různých koutů Zábřeha.

Zájezd žáků ZUŠ do Rudolfina a Českého muzea hudby v Praze.

Zájezd žáků ZUŠ do Rudolfina a Českého muzea hudby v Praze.

V pondělí 4. února jsme vyrazili s hrstkou žáků naší ZUŠ do Rudolfina a Českého muzea hudby v Praze. V Rudolfinu nás čekal workshop Skládání na přání, aneb Jak vzniká hudba?.

KLAVÍRNÍ DUO NA KONCERTĚ HUDEBNÍHO VYDAVATELSTVÍ ČESKÉHO ROZHLASU V DOMĚ U KAMENNÉHO ZVONU

KLAVÍRNÍ DUO NA KONCERTĚ HUDEBNÍHO VYDAVATELSTVÍ ČESKÉHO ROZHLASU V DOMĚ U KAMENNÉHO ZVONU

V sobotu 12. ledna 2019 se v Praze na Staroměstském náměstí v domě U Kamenného zvonu uskutečnil Koncert hudebního nakladatelství Českého rozhlasu na počest skladatele filmové, televizní, populární a muzikálové hudby Karla Svobody.

Vernisáž GTD 3. ledna 2019

Vernisáž GTD 3. ledna 2019

Z Moravy do Čech, takto se nazývá první výstava v novém roce 2019, kterou v hlavní síni Galerie Tunklův dvorec připravila příbramská výtvarnice Jarmila Maršálová. Své obrazy představila na vernisáži 3. ledna.

Hudba stříbrného plátna

Hudba stříbrného plátna

V letošním předvánočním období si Základní umělecká škola Zábřeh opět připravila pro žáky základních a středních škol výchovné koncerty, tentokrát s podtitulem „Hudba stříbrného plátna“.

Adventní koncert žáků 9. prosince 2018

Adventní koncert žáků 9. prosince 2018

Tóny houslí a Ejhle, Hospodin přijde. Touto skladbou, kterou z kůru přednesl Jiří Lexman, byl zahájen 9. prosince Adventní koncert žáků Základní umělecké školy Zábřeh v kostele sv. Barbory.

Výchovné koncerty pro MŠ

Výchovné koncerty pro MŠ

Ve dnech 3. a 4. prosince se v dopoledních hodinách v Základní umělecké škole Zábřeh konaly celkem 4 vánoční výchovné koncerty pro předškoláčky z mateřských škol ze Zábřeha a okolí. Dětí se sešly necelé tři stovky.

Vernisáž k výročí Tříkrálové sbírky 20. 11. 2018

Vernisáž k výročí Tříkrálové sbírky 20. 11. 2018

Dne 20. 11. 2018 se ZUŠ Zábřeh zúčastnila vernisáže, která se konala při příležitosti 20. výročí Tříkrálové sbírky pod záštitou Charity Zábřeh v prostorách kina Retro.

Výlet hornové třídy Blanky Pavlíkové 17. 11. 2018

Výlet hornové třídy Blanky Pavlíkové 17. 11. 2018

 V sobotu 17. 11. 2018 jsme se brzy ráno vydali vlakem do Prahy, kde jsme v ZUŠ Vadima Petrova navštívili MiniHORN 2018 – kurzy lesního rohu pro studenty do 16 let.

Podzimní koncert žáků 14. 11. 2018

Podzimní koncert žáků 14. 11. 2018

Také naše škola se připojila k oslavám stoletého výročí vzniku Československé republiky.

Zábřehem opět zněla hudba

Zábřehem opět zněla hudba

Ve dnech od 8. do 14. července uspořádala Základní umělecká škola Zábřeh již IX. ročník Mezinárodních interpretačních kurzů, nad nimiž převzal záštitu náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ladislav Hynek. Hlavním mediálním partnerem se stal i pro tento rok Český rozhlas Olomouc a významnými partnery byly Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj a město Zábřeh.