Mezinárodní interpretační kurzy 2023

30.07.2023

Ve dnech 9. – 15. července navštívili naše město významní umělci, muzikanti a hudební nadšenci z celé České republiky i z ciziny, aby se navzájem obohatili osobitým vnímáním hudby a sdíleli společnou lásku k umění. Účastnili se tak očekávané letní kulturní události, Mezinárodních interpretačních kurzů (MIK) v Zábřehu. Tradice pořádání MIK trvá více než deset let.

Všichni zúčastnění měli příležitost potěšit své umělecké smysly prostřednictvím koncertů pořádaných v koncertním sále ZUŠ Zábřeh a kostele svaté Barbory nebo díky společenským akcím, programům a workshopům souvisejících s kulturou. Letošní MIK již tradičně přinesly potěšení uměleckým srdcím, vytvořily nová přátelství a spojily mnoho duší, které své nadšení pro umění mohly společně sdílet.

Třináctý ročník nabídl frekventantům výuku hry na klavír, housle, violu, violoncello, zpěv a komorní hru. Během sedmidenního programu se konaly koncerty předních sólistů i komorních souborů, otevřené workshopy a koncerty účastníků. V tomto roce MIK poctil svou přítomností Jan Schulmeister. Tento významný mladý klavírista si svou první zlatou trofej přivezl z italského Milána v pouhých sedmi letech. Jeho klavírní umění ocenili porotci na prestižních soutěžích v České republice, Švýcarsku, Švédsku, Španělsku, Itálii, Severní Makedonii, Rakousku, Estonsku, Lucembursku i USA. Nasbíral více než 40 cen za první místa nebo absolutní vítězství z celého světa a jeho dosud největším úspěchem je 3. cena ze světové klavírní soutěže The Cliburn Junior Piano Competition z amerického Dallasu. Spolu s ním rozezněla klaviaturu Kateřina Potocká, mladá talentovaná umělkyně, taktéž držitelka mnoha ocenění z nejrůznějších soutěží po celém světě, v současnosti je navíc zařazena mezi stipendisty Prémiové listiny mladých umělců Nadace českého hudebního fondu. Společný koncert těchto dvou mladých talentů byl velkou inspirací pro všechny zúčastněné. Obecenstvo také inspirovalo již tradičně PETROF PIANO TRIO, soubor, který se stal rezidenčním triem společnosti PETROF, která svou tradicí a kvalitou soubor zaštítila a podtrhuje záměr umělců o spojení umění na té nejvyšší úrovni.

Lektoři se svými studenty připravili celkem tři koncerty účastníků, které se svou úrovní mohou rovnat kvalitě koncertů profesionálů. Kulturní program byl dále obohacen o stmelující společenské aktivity, například večerní filmové promítání. Pro letošní ročník byl zvolen francouzský film Slavíci v kleci, kde prostý učitel prostřednictvím magického světa hudby mění život svých problémových svěřenců z internátní chlapecké školy.  Ke kulturnímu vyžití MIK již neodmyslitelně patří zahradní slavnost. Zahradou se letos nesla hudba místní kapely Blackbirds a slibné začínající kapely studentů konzervatoře v Olomouci No Rest for the Spirits. Obě kapely svou hudbou přispěly k pohodové atmosféře události.