04.04.2019
4. dubna se stala Galerie Tunklův dvorec prostorem nejen uměleckým, ale také spirituálním. Výstavu s názvem Žena v mandale přivezla do Zábřeha výtvarnice Kateřina Kasea Petříková, která se v současné době ubírá „Cestou mandaly“. Nachází v ní obrovský potenciál pro sebeobjevování, léčení, rozvíjení tvůrčích schopností, vnitřní zklidnění, harmonizaci a radost. V hlavní síni jsou k vidění jemné a nápadité mandaly – kruhové obrazce, které se utváří ze svého středu.
Mandala se velmi často vyskytuje ve východních naukách, kde symbolizuje duchovní cestu sebepoznání a osobního rozvoje. Paní Petříková ale došla k tvorbě mandal přes různá tvůrčí období. Jak šel čas, její tvorba se proměňovala. Od oděvů z textilu, kůže i papíru, šperků z různých materiálů, přes malbu na hedvábí, keramickou tvorbu až po vytváření masek a malbu na tělo. Přibližně před deseti lety začala spontánně malovat olejovým pastelem a tímto médiem se stále zabývá.
Chodba minigalerie ožila celoročními pracemi dětí Základní školy a Mateřské školy Rovensko. Školu krátce představila návštěvníkům paní ředitelka Gabriela Kubíčková, výstavu prací dětí mateřské školy uvedla paní učitelka Alice Šínová a výstavu základní školy a školní družiny paní učitelka Pavla Schönová.
Děti se zhostily také kulturního programu a velká návštěvnost rodičů a atmosféra v galerii potvrdila příjemnou spolupráci a sounáležitost rovenské školy.
V hlavním kulturním programu měl velmi vydařenou premiéru ženský komorní pěvecký sbor pod vedením Hany Johnové, učitelky zpěvu ZUŠ Zábřeh. Zpěvem a hrou na kytaru se ke sboru připojil Petr John, sbor dále doprovázely hrou na flétny Lenka Hegerová a hrou na kytaru Jana Kuzníková.
Výstava potrvá do 26. dubna.
2. května se uskuteční vernisáž k výstavě obrazů Romany Schmitové a v minigalerii představí práce žáci ZŠ Školská Zábřeh.
Srdečně zveme