Vernisáž GTD 5. září 2019

23.09.2019

5. září byla Galerie Tunklův dvorec poctěna přízní výtvarnice, multimediální umělkyně, publicistky, režisérky a choreografky, univerzitní pedagožky Multimedia Art FIT ČVUT v Praze a prezidentky Unie českých počítačových a multimediálních umělců v jedné osobě.

Onou významnou osobností je PhDr. Mgr. Zdeňka Čechová, která patří mezi přední průkopníky počítačového a multimediálního umění v České republice. S jejím jménem jsou spojeny první počítačové obrazy, multimediální umělecké projekty a první realizace počítačových vzorů na oděvních modelech, kobercích nebo skle v České republice. Stála a dodnes stojí u vzniku prvních multimediálních uměleckých show v České republice. Můžeme jmenovat autorská umělecké vodní, světelné a hudební show, které vytvořila pro Zpívající fontánu v Mariánských Lázních a především pro Křižíkovu fontánu v Praze. Dále řadu multimediálních koncertů s významnými hudebními skladateli, symfonickými orchestry nebo smíšenými sbory. V neposlední řadě jsou to audiovizuální projekce na budovu Betlémské kaple v Praze, Betlémská – video mapping, kterou autorka vytvořila k 600. výročí Mistra Jana Husa a multimediální autorský projekt Vánoční odysea – video mapping na kostel sv. Václava v Praze 9. Působila ve Vídni, v Japonsku a dnes působí jako umělec a pedagog v oboru Multimedia Art na ČVUT v Praze. Svými obrazy se zúčastnila více než stovky uměleckých výstav a prezentací včetně zahraničních účastí. Za svoji tvorbu získala řadu uměleckých ocenění a její díla jsou zastoupena v uměleckých sbírkách a galeriích.

Vernisáž obohatila nejen mluveným slovem, ale také působivou projekcí s ukázkami své tvorby včetně video mappingu a Křižíkovy fontány. Výstava je průřezem její tvorby s dokumentací postupu celé kariéry.

Minigalerii vyzdobila malbou na textil Libuše Trunečková. K vidění jsou zde trička, tašky a baťůžky s různými motivy. Potěšit se lze i kresbami mandal. Výtvarnice říká, že u jejich vzniku relaxuje.

Obě výstavy potrvají do 27. září. Opomenout nelze ani kulturní program, který vernisáž uvedl. Ujali se ho manželé Johana a František Kolčavovi hrou na klavír a violoncello. Zazněla Barkarola od Petra Ijiče Čajkovského a Tisíc let od Christiny Perri.

Od 7. do 29. listopadu budou v galerii vystaveny malby Marie Veselské. Výstava ponese název Spojení s přírodou. V minigalerii zůstává výstava Libuše Trunečkové.

                                                                                                                                                                        Srdečně zveme