Zápis do ZUŠ Zábřeh

Fyzické básnictví s Petrem Vášou

11.02.2022

Divadelnice se v pátek 4. 2. 2022 potkaly s uměleckým směrem – fyzickým básnictvím. Zažily divadelní workshop pod vedením Petra Váši v Ústí nad Orlicí, prostřednictvím spolku Malá scéna.

Petr Váša je mimořádnou osobností, která se už téměř dvacet let věnuje promýšlení a realizaci vlastního uměleckého výrazu, který nazývá fyzické básnictví. Během této doby si získal značný věhlas. Originálním způsobem kombinuje literární texty s divadelními prvky, čímž vzniká zcela původní umělecký tvar.

Z ohlasů divadelníků:

Naučila jsem se novému způsobu myšlení, který se teď snažím praktikovat i ve všedním životě. Přemýšlím teď mnohem víc svobodně - své tělo vnímám jako nástroj, který můžu použít k vyjádření prakticky čehokoliv a jakkoliv. Už nejsem omezená jednotlivými obory, ale vidím, že člověk mezi nimi může proplouvat, z každého si něco vzít a plně vyjádřit sebe všemi prostředky, které má po ruce.

Na semináři jsme se snažili nahlížet na umění, jako na celek. Neoddělovat hudbu, divadlo, literaturu, tanec a výtvarno. V rámci několika cvičení jsme postupně přidávali a propojovali, a přitom se snažili, aby výsledný tvar byl co nejjednodušší. Nakonec jsme se vydali na „lov slov“, posbírali co nás napadlo a zkusili to spojit.

Velmi šikovná skupina divadelníků pracovala s nadšením necelých pět hodin. Za odměnu si odnesla další možný způsob přemýšlení nejen o divadle.

Lenka Janyšová