Výstava UMĚNÍ PRAVDIVOSTI, SOUCITU A SNÁŠENLIVOSTI

13.11.2019

     Přijměte prosím srdečné pozvání na výstavu plakátů obrazů mezinárodní výstavy Umění pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, která právě probíhá v Galerii ZUŠ v Zábřehu a bude zde k zhlédnutí do konce roku 2019.

     Tato hluboce dojímavá výstava je vhodná pro každého, koho zajímají univerzální a duchovní témata, lidské osudy v jejich drsnosti a utrpení, ale také v naději, laskavosti a soucitu. Mnohé z toho, co díla zobrazují, se v Číně opravdu děje, a to jak v tom pozitivním, tak negativním smyslu. Výstava je tedy – mimo jiné – současná a aktuální, vhodná jako doplněk občanské výchovy pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol.

Iniciátorem výstavy byl akademický sochař a malíř Zhang Kunlun, který zažil mučení v čínském systému nucených prací – čínské verzi sovětských gulagů (koncentračních táborů) za to, že se věnuje Falun Gongu, kultivační praxi mysli a těla a nechtěl tak opustit hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, které příznivci této praxe uznávají. Zhang se po propuštění a zotavení spojil s dalšími umělci, kteří prožili to samé nebo s ním soucítili. Všichni cítili potřebu zvednout svůj hlas a poukázat na osudy těch, kdo v Číně dodnes zažívají podobný osud jako Zhang. Lidí, kteří se stali zejména kvůli svému duchovnímu přesvědčení cílem toho, co jeden z hlavních lidskoprávních advokátů označil jako „hrůzostrašnou formu genocidy“.

Umělci se postavili násilí i lhostejnosti tím, co umí – svojí tvorbou.

     Výstava za dobu své existence hostovala v prestižních uměleckých galeriích, kulturních centrech, knihovnách a školách ve více než 200 městech ve 40 zemích světa. Loni byla výstava k vidění mimo jiné také v Poslanecké sněmovně parlamentu České republiky.

                                                                  

                                                                                                                                                                                                           Eva Baslerová