Zápis do ZUŠ Zábřeh

Výchovné koncerty pro ZŠ a SŠ 22. a 23. 5. 2023

29.05.2023

Ve dnech 22. a 23. května se uskutečnily v Kulturní domě v Zábřehu tradiční výchovné koncerty pro základní a střední školy s podtitulem Z čeho se dělá hudba.

Průvodci programem se stali žáci literárně-dramatického oboru, kteří představovali důležité prvky, jež musí hudba mít, aby byla opravdovou hudbou. Rytmus, melodie, harmonie, forma a k tomu důležitá dynamika a tempo. Spolu s nimi účinkovaly na pódiu děti, které ve vzájemné interakci s hlavními představiteli objasnily publiku, jak všechny tyto prvky fungují a jak se v hudbě projevují. Vše bylo propojeno s výstupy hudebního, výtvarného a tanečního oboru s prezentací na plátně.

Program zahájilo taneční vystoupení. Překvapením pro diváky mohla být hra na tělo s klavírním doprovodem nebo netradiční rytmická hra na psací stroje. Píseň Dooba seznámila publikum s kánonem a tanečnice představila hudební formu ronda. Výtvarné oddělení připravilo animaci tepu srdce nebo melodii ve skladbě Romeo a Julie. Dále se představilo komorní uskupení v písni z pohádky Princezna zakletá v čase nebo Zafúkané od hudební skupiny Fleret, které vystřídalo náročné sólové vystoupení klavíru ve skladbě Fryderyka Chopina. Sílu v hudbě předvedlo pozounové kvarteto. Bicí nástroje se zapojily téměř v každém výstupu, ale nejvíce je bylo slyšet v závěrečné skladbě, která přinesla do sálu dynamiku a živost se sólovými výstupy žesťů, saxofonu, klavíru nebo keyboardu. Carnavalem de Paris, v němž se sešly všechny složky hudby, se všichni účinkující s obecenstvem rozloučili.

Všem žákům i pedagogům děkujeme za nasazení a přípravu programu.