Zápis do ZUŠ Zábřeh

Výchovné koncerty 12. a 13. 12. 2019 – ZUŠka má talent!

09.01.2020

Ve dnech 12. a 13. prosince se kreativní tým pedagogů ZUŠ proměnil v profesionální televizní štáb. Nejspíš by se nemělo psát profesionální, protože se pod pojmem profesionál ukrývá člověk, který je v oboru, který vykonává, kvalifikován odborným vzděláním nebo dlouholetou praxí. Přesto si dovolíme tato pravidla porušit. Je škoda, že tento tým, který přípravě projektu věnoval tolik času, nejde ve výsledku vůbec vidět, ačkoliv právě to je znak toho, že svou práci dělá dobře.

Ve čtvrtek a v pátek dopoledne se kulturní dům v Zábřeze proměnil v televizní studio, kde se odehrála televizní show s názvem ZUŠka má talent. Jednalo se o fiktivní speciální díl této talentové soutěže, kterého se zúčastnili „vítězové předchozích dílů“. Na podiu se postupně představily jednotlivé obory ZUŠ. Celým pořadem diváky provázeli moderátoři, kteří se obecenstvu představili nejen na jevišti, ale také v zákulisí, kde v průběhu celého dopoledne probíhaly živé rozhovory s účinkujícími. Díky skvělému technickému zázemí zde došlo k propojení techniky a umění, což vtáhlo do děje mladé diváky prostřednictvím toho, co je této generaci nejbližší – kamery, projekce, zvukové a světelné efekty. Repertoár byl této generaci také ušit přímo na míru, a to díky skladbám, se kterými se dennodenně setkává v rádiu, televizi nebo na internetu. Hned v prvním čísle se naskytla příležitost sledovat shora struny klavíru, které rozeznělo uskupení VIPiano. Vzápětí se představil Kryštof, který sám díky looperu hrál jako celá kapela. Two sisters a jejich steampunk proměnil podium v prostředí, které připomíná módu z období páry. Netradičním způsobem se k pódiovému vystoupení připojil tentokrát i výtvarný obor. Vizuální umění bylo vyjádřeno příběhem kresleným do mouky, se kterým se představilo duo Flour painters. Deset pěveckých hlasů tvořících krásnou harmonii předvedlo uskupení Decatonix, které svou zpívanou skladbu doprovodilo hrou na tělo. Jak to vypadá v tajemných koutech umění, vyjádřil smyčcový kvartet Quartetky skladbou Fantom opery. Nový předmět na ZUŠ vyučovaný od září EZHZT (elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba) rozproudil obecenstvo všemi v hudbě i technice dostupnými prvky. O propojení těchto dvou sfér se zasloužila skupina Electronic sound rebels. Závěrečné vystoupení patřilo dechovému souboru, který se na podiu předvedl nejen hudebně, ale zároveň roztančil sál – Lucky socks!

Po celou dobu se kulturním domem nesla báječná atmosféra, která spojovala nejen všechny aktéry na jevišti, ale také v hledišti. A jak jinak bychom měli vychovávat budoucí generace, než vlastním pozitivním příkladem.