• „ LÁSKA JE JAKO VEČERNICE

Ve dnech 29. a 30. května 2017 v dopoledních hodinách představila ZUŠ Zábřeh v prostorách zábřežského kulturního domu výchovný koncertní projekt pod názvem Láska je jako večernice. Základní myšlenkou koncertů bylo představit mladému publiku výhradně česky zpívanou populární hudbu let sedmdesátých až devadesátých, tedy písně pro dnešní mladé posluchače již částečně nebo i zcela zapomenuté.

V druhém plánu jsme chtěli připomenout krásu a tvárnost českého jazyka. Například syrovost více jak sto let staré básně Chodníkové blues Františka Gellnera v protikladu s jemnou, i když potemnělou básní Václava Hraběte Variace na renesanční téma či filozoficky laděným textem Zdroj výtvarníka a básníka Františka Dragouna, předvést hravost a inspiraci textařů, které zaujal tak běžný jev, jakým je déšť. V neposlední řadě jsme rádi představili hudbu tak významných osobností a souborů jako Katapult, Vladimír Mišík a ETC., Nerez, Futurum a dalších. Velmi výrazným zpestřením produkce byla animace žáka Ondřeje Hoška ke skladbě Samba v dešti skupiny Nerez.

Představení, za kterým se skrývá jeden neobvyklý nápad, jeho dramaturgické uchopení, výběr hlavních protagonistů, spolupráce napříč odděleními hudebního i literárně-dramatického oboru a především několikaměsíční nelehké zkoušení, sklidilo obrovský úspěch publika složeného z několika generací od žáků 1. stupně ZŠ přes studenty středních škol až k jejich pedagogům, kteří nešetřili slovy chvály a nadšení. Vedoucím projektu byl tentokrát Ivo Čermák s týmem spolupracovníků.