• Neděle 19. 1. 2017 patřila tanečnímu oboru naší ZUŠ. Ve velkém sále Zábřežské kulturní se v rozmanitých tancích za doprovodu hudby různých žánrů představili žáci od 4 do 18 let. K vidění byl tanec klasický, lidový i moderní. V prvním čísle se představily děti z přípravného ročníku. V jejich podání diváci zhlédli Dětská lidová říkadla a hry.

Jacek Urbaniak je polský hudebník a instrumentalista, specializující se na dechové nástroje a starou hudbu. Jeho skladba se stala základem tance dětí z prvního ročníku, který byl pojmenován Až já půjdu. Následovali žáci 2. ročníku s tancem Kolik je na světě, k němuž byla vybrána hudba českého skladatele, textaře a klávesisty Petra Skoumala.

V následujících třech číslech se představili již vyspělejší tanečníci. Prvním tancem byla ukázka z Labutího jezera, jehož autorem je Petr Iljič Čajkovskij. Obecenstvo mohlo vidět nádherné kostýmy, ale také novinku, tzv. divadelní tyl, na kterém se promítá prostorové pozadí. Po této ukázce zazněla moderní píseň od soudobé skupiny Of Rust @ Bone. Skladba i tanec nesl název Next to you, v překladu Vedle nebo také Blízko tebe. Ve třetím jmenovaném čísle jsme se do baletu Labutí jezero vrátili a čtyři tanečnice předvedly Španělský tanec.

V korunách stromů, tak zněl název dalšího tance, který diváci zhlédli v podání dětí ze třetího ročníku. Hudebním podkladem se stala americká skupina Sleeping at Last, která propaguje tzv. alternativní rock. Poté sálem zněla píseň Say something, která je známá např. od zpěvačky Christiny Aguileiry. Krásnou melodii této písně přednesl americký houslista, původem z Tchajwanu, Daniel Jang. Pan učitel se svými žáky z pátého ročníku tento tanec pojmenoval Za dveřmi. Následoval tanec nazvaný jako Spoutaní. Autorem hudby je Edvin Marton, což je pseudonym pro maďarského houslistu a hudebního skladatele, který se proslavil především spoluprací se známým krasobruslařem Jevgenijem Pljuščenkem.

Posledním číslem vystoupení byl tanec Together neboli Společně v podání nejstarších žáků. Hudba zazněla v americkém filmu Velký Gatsby a patří do repertoáru britsko-indické popové skupiny The XX.

Díky patří všem žákům za jejich dřinu při tréninku i přípravách a panu učiteli Kuzníkovi za nápady a profesionální pedagogické vedení.

Všichni zapálení tanečníci se mohou přihlásit na Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh, které pořádá naše ZUŠ, kdy bude již podruhé otevřen také taneční obor. Srdečně zveme.