• To bylo letošní téma pro vánoční výchovné koncerty, které proběhly v KVDC Zábřeh 13. a 14. prosince 2016.

    Záměrem projektu bylo především zprostředkovat emocionální zážitek z Čajkovského hudby, umožnit zapamatovat si a zamilovat jeho geniální melodie, vnímat citlivost pro instrumentaci, ukázat na pozadí nelehkého života a tvrdé skladatelské práce Čajkovského osobní sílu, houževnatost a odhodlání stát se skladatelem.

    V mluveném slově se střídaly tři dvojice moderátorů – Jakub Haltmar a Míša Kobylková, Terezka Franková a Adam Vepřek, Honzík Roller a Matylda Kašparová. Představily jeho dětství – jak poprvé uslyšel Mozarta přes domácí neživý orchestrion a byla to jeho láska na celý život, jak se musel nejdříve stát právníkem a pak vybojovat přes všudypřítomnou kritiku celosvětové uznání své hudby.

    Žáci naší ZUŠ se stali odvážnými interprety Čajkovského hudby. V podání sólistů, čtyřruční hry a dechových a smyčcových ansámblů zazněly Čajkovského nejslavnější melodie – Klavírní koncert b moll, Houslový koncert D dur, hobojové sólo z Labutího jezera, Květinový valčík z Louskáčka, populární Roční doby… Taneční oddělení poprvé použilo tzv. přední oponu, 3D efekt přední projekce. Působivá videa – ukázky a obrazy z baletů – dokreslovala nádheru Čajkovského hudby.

    Citlivý a skromný „skleněný chlapec“, jak byl Čajkovský často nazýván, zvítězil svou pracovitostí a pokorou, stal se slavným a zanechal nám velký odkaz krásné hudby.

    Věříme, že jsme tímto projektem obohatili a inspirovali malé i velké posluchače a že Čajkovskij pro ně zůstane jednou provždy „známou veličinou“!

Top